Шпанија има неке од најзанимљивијих и најкомпликованијих граница на свету, а кад боље погледате, схватићете да су оне резултат векова освајања, трговине, политике и понекад једноставно – неспоразума.
Ако мислите да је геополитика досадна, само погледајте мапу Шпаније. Њене границе су права прича о колонијалним освајањима, политичким играма и несвакидашњим договорима који су обликовали Европу и Африку. Док су многе државе имале историјске промене граница, мало која земља може да се похвали овако необичним и фасцинантним географским причама.
Шпанија није само сунце, море и паеља – то је и лекција из географске бизарности коју треба истражити. С ким се заправо граничи Шпанија?
На први поглед, одговор делује једноставно: Француска, Португал, Андора и Гибралтар (који припада Великој Британији). Али то је само врх леденог брега! Ако зађемо дубље, открићемо необичне енклаве, егзотичне територије и неколико граница које делују као да их је цртало дете с бојицама.
Португалска „изгубљена“ територија
Већина људи мисли да су границе између Шпаније и Португала чврсте и стабилне. Ипак, постоји једно село које је у чудној правној сивој зони. Оливенза је територија коју је Шпанија заузела од Португала почетком 19. века, али Португал је никада није званично признао као шпанску. Званично, према португалским мапама, Оливенза је део Португала, али се у пракси води као шпанска територија. Прави географски парадокс!
Андора: најмања копнена граница
Андора је мала кнежевина смештена у Пиринејима између Француске и Шпаније. Њена граница са Шпанијом дуга је само 64 километра, али је занимљиво што Андору истовремено номинално „воде“ два лидера – председник Француске и један шпански бискуп из Сео де Ургела. Овај необичан политички аранжман траје вековима и вероватно је јединствен у свету.
Гибралтар: британска тврдоглавост на југу
Мало места изазива толико међународних тензија као Гибралтар. Ова мала стена на јужном врху Иберијског полуострва званично је британска територија, али Шпанија је непрестано тражи назад. У пракси, Гибралтар је мешавина британске и шпанске културе, с енглеским пубовима и тапас баровима једни поред других. Шпанија контролише једину копнену границу, али Гибралтар има сопствени пасош и политичку аутономију.
Шпанија на другом континенту
Један од најчуднијих аспеката шпанских граница јесте чињеница да Шпанија званично поседује територије у Африци. Цеута и Мелиља су два мала града-енклаве на северној обали Марока, које Шпанија контролише вековима. Мароко их сматра окупираном територијом, док Шпанија инсистира да су они њен део. Граница између Марока и ових градова често је место тензија и илегалних миграција, а саме енклаве изгледају као комадићи Европе усред Африке.
Острво који мења државу на сваких шест месеци
Перејил није једини територијални куриозитет на граници Шпаније и Марока. Постоји још чуднија прича: Острво Фаисанес на реци Бидасоа, између Француске и Шпаније. Овај мало острво мења власништво на сваких шест месеци! Од 1659. године, Шпанија и Француска су се договориле да га деле на начин који није виђен нигде другде у свету – пола године га контролише Шпанија, пола године Француска.
Симбол мира или само бизаран договор? Како год да га видите, ово је једна од најнеобичнијих граница на планети.